• Aktuellt

Enhetspatentet och den enhetliga patentdomstolen

Enhetspatentet och den enhetliga patentdomstolen (UP/UPC) är snart ett faktum. Tyskland har nu formellt ratificerat avtalet och därmed startat ”soluppgångsperioden” inför att systemet börjar fungera den 1 juni.

Från och med nu så kan man välja EP-patent med enhetlig verkan i alla de 17 länder som redan är med i samarbetet.

Vad är status just nu? Vilka länder ingår, vilka kan vara på väg in? Vad händer med befintliga enhetspatent om nya länder går med? Kan länder gå ur samarbetet?

Anders Hansson från Kransell & Wennborg är utsedd till teknisk domare i den enhetliga patentdomstolen.  Han förklarar hur den nya domstolen är tänkt att fungera.

Vi går också igenom hur man gör rent praktiskt och vilka verktyg som finns.  Hur gör man för att begära enhetlig verkan och när måste det göras? Vad behövs för att kunna opta ut av domstolen, och vad krävs för att begäran ska vara giltig?

Tomas Eriksson, Kransell & Wennborg visar och förklarar.

Fakta

Datum: 30 mars, 2023
Plats: Rosterigränd 4, Liljeholmen
Tid: 9.00-12.00
Pris: 3
.700 SEK exkl. moms
Kampanjpris: 3.400 SEK om du amnäler dig senast den 30 februari

Boka plats Register

Kontakta oss

Contact

Boka seminarium

Fyll i dina uppgifter nedan för att boka plats på seminariet.

Formuläret innehåller fel. Kontrollera formuläret och försök igen. Tack!
SEMINARIEDELTAGARE

OM DU VILL ANMÄLA FLER SEMINARIEDELTAGARE

Tack för ditt meddelande!