Metodik EQE D-delen
En tentaförberedande kurs inför EQE D med fokus på metodik och hur tentasvaret ska utformas. Kursen bygger på många praktiska övningar.
Antal dagar Number of days
Tre dagar
Hemuppgift Assignment
Målgrupp Target group
Förkunskaper Previous knowledge
Goda kunskaper om EPC, PCT och patentpraxis krävs för att tillgodogöra sig övningar i hur man analyserar och utformar svaren.
Kursbeskrivning Course description
Kursen hjälper dig att förstå och svara på D-delsfrågor, hur man förstår vad som förväntas som svar på olika typer av frågor och hur man formulerar svar effektivt för både D1 och D2. En tyngdpunkt ligger på D2, med genomgång av hur man analyserar uppgiften, identifierar viktig information och förstår vad den innebär för svaret.
Just nu finns det inga inplanerade datum för denna kursen. Currently there are no scheduled dates for this course.
Kontakta oss gärna och anmäl ditt intresse så återkommer vi till dig när datum är satt.
Please contact us and report your interest and we will return to you when the date is set.